Internetowy serwis informacyjny Ośrodka Pomocy Społecznej w Komornikach
 
 
         Menu Główne

  

Aktualności

  

Świadczenia

  

Druki

  

Wymagane dokumenty

  

Prawo

  

Telefony zaufania

  

Ważne adresy

  

Polecane strony

  

Przeciwdziałanie przemocy.
Zespół Interdyscyplinarny

  

Praca w OPS, nabory na stanowiska

  

Kontakt
 
Luty 2017
         Świadczenia

  

Pomoc Społeczna

  

Świadczenia rodzinne i zasiłki dla opiekunów

  

Świadczenie wychowawcze (Rodzina 500 plus)

  

Jednorazowe świadczenie (Za życiem)

  

Fundusz alimentacyjny

  

Stypendia
 
         Druki

  

Pomoc Społeczna

  

Świadczenia rodzinne i zasiłki dla opiekunów

  

Świadczenie wychowawcze (Rodzina 500 plus)

  

Jednorazowe świadczenie (Za życiem)

  

Fundusz alimentacyjny

  

Stypendia
 
         Wymagane dokumenty

  

Pomoc Społeczna

  

Świadczenia rodzinne

  

Świadczenie wychowawcze (Rodzina 500 plus)

  

Jednorazowe świadczenie (Za życiem)

  

Fundusz alimentacyjny

  

Stypendia
 
Get Adobe Flash player


 
    Przeciwdziałanie przemocy.
  Zespół Interdyscyplinarny - archiwum
     Brak bieżących publikacji. Oglądasz archiwum (19 pub.)

  Sprostowanie

  2015-11-03

  Sprostowanie!
  Szanowni Państwo!
  W ostatnim numerze Nowin Komornickich ukazała się informacja dot. Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (19 listopada) oraz informacja o Powszechnym Dniu Dziecka ustanowionym przez ONZ w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka i Konwencji Praw Dziecka (20 listopada).

 • więcej ...
   W związku z powyższymi datami i w ramach realizacji przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Komorniki zadań Kampanii: "Wychowuję i Szanuję", zamierzamy w dniu 19 listopada 2015r., w godzinach popołudniowych- od 15.00 - do 17.00, w siedzibie OPS Komorniki, zorganizować dla mieszkańców naszej Gminy indywidualne spotkania z prokuratorem, komendantem Policji oraz kuratorem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt osobisty w Ośrodku Pomocy Społecznej w Komornikach lub pod numerem telefonu: 61 810 89 73.

   Informujemy, że w Nowinach Komornickich, podaliśmy nieprawidłowy numer telefonu, za co serdecznie przepraszamy!

   Magdalena Ferenc
   Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego
   ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Komorniki

 • Dołączone pliki:


  1) Sprostowanie  I PO BIEGU!!!

  2015-06-23

  Wczoraj, mimo niepewnej pogody, odbył się nasz wspólny bieg - manifest. Wstrzeliliśmy się między spore zachmurzenie, a nagłą, aczkolwiek krótką ścianę deszczu. Nawet słońce wyszło na czas aktywności najmłodszych i ich rodziców. Była rozgrzewka, bieg, punkt regeneracyjny, były testy sportowe, jedzenie i atrakcje dla dzieci. Bieg GZI i festyn GKRPA za nami! A widok uśmiechniętych twarzy przedszkolaków i radosnych rodziców...bezcenny!!!!

  Dołączona galeria:
  KONKURS FOTOGRAFICZNY „WYCHOWUJĘ I SZANUJĘ”

  2015-06-23

  SZANOWNI PAŃSTWO!
  ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW DZIECI W WIEKU ŻŁOBKOWYM I PRZEDSZKOLNYM ORAZ ICH RODZINY DO UDZIAŁU W BEZPŁATNYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM POD HASŁEM: ”WYCHOWUJĘ I SZANUJĘ”.
  KONKURS JEST ORGANIZOWANY PRZEZ ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY DS. PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE GMINY KOMORNIKI (GZI). GZI JEST POMYSŁODAWCĄ I REALIZATOREM SPOŁECZNEJ KAMPANII PROFILAKTYCZNO- EDUKACYJNEJ: ”WYCHOWUJĘ I SZANUJĘ”, PROWADZONEJ OBECNIE W GMINIE KOMORNIKI.

 • więcej ...
   ZADANIE KONKURSOWE: Zinterpretowanie hasła „Wychowuję i szanuję”, przedstawienie tej interpretacji w formie zdjęcia.
   KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE? KAŻDY RODZIC DZIECKA W WIEKU ŻŁOBKOWYM LUB PRZEDSZKOLNYM ORAZ INNY CZŁONEK RODZINY (BRAT, SIOSTRA, BABCIA DZIADEK , CIOCIA, WUJEK…..).
   TERMIN NADSYŁANIA FOTOGRAFII: DO 30 WRZEŚNIA 2015R.
   GDZIE WYSŁAĆ FOTOGRAFIE? OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W KOMORNIKACH, ul. STAWNA 7, 62-052 KOMORNIKI. NA KOPERCIE DOPISAĆ:KONKURS FOTOGRAFICZNY: „WYCHOWUJĘ I SZANUJĘ” .
   NAGRODY: APARAT FOTOGRAFICZNY I KARTY UPOMINKOWE.
   SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE: PRZEDSZKOLA GMINY KOMORNIKI ORAZ NA STRONIE OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W KOMORNIKACH: www.komorniki.opsinfo.pl

 • Dołączone pliki:


  1) Regulamin konkursu

  Dołączona galeria:
  Pomoc

  2015-06-22

  PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY W RODZINIE

  Doznajesz przemocy ze strony bliskich?
  Jesteś świadkiem stosowania przemocy wobec innych osób?
  Podejmij działanie.

  ZGŁOŚ SIĘ DO:

  OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W Komornikach 61 8 108 973
  KOMISARIATU POLICJI W KOMORNIKACH 61 8414 890; 601 799 114

  Lub
  PSYCHOLOGA SZKONEGO
  PEDAGOGA SZKOLNEGO
  LEKARZA
  PRZEDSTAWICIELA GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH  O kampanii w radiu.

  2015-06-21

  Dnia 5.06.15r. odbyła się rozmowa - wywiad dla radia Blue FM z członkami zespołu GZI. Rozmowę prowadziła p. Magdalena Sobczak. W materiale znajdziecie sporo o założeniach kampanii, jej akcjach, no i promocję biegu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy załączonej w pliku.

  Dołączone pliki:


  1) O kampanii w radiu.  "BIEGNIJMY RAZEM"!!!

  2015-06-09

  Bieg dla przedszkolaków i rodziców
  Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałanie Przemocy w Rodzinie Gminy Komorniki wraz z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych organizuje BIEG dla przedszkolaków z terenu Gminy Komorniki.

 • więcej ...
   Celem jest promocja aktywności fizycznej i wychowania dziecka w duchu wspólnej zabawy, szacunku i miłości.
   Koncepcja biegu polega na wspólnym starcie dziecka i rodzica (dziecko przebiega ok. 50m, następnie dalej biegnie rodzic/opiekun ok. 2km po trasie leśnej).
   Akcja ma na celu aktywizację sportową dzieci i najmłodszych, gdzie liczy się Wasz udział, nie mierzymy czasu , punktujemy tych którzy ukończą bieg dla danego przedszkola.
   Udział w biegu jest bezpłatny, wystarczy przyjść i się zapisać !!!
   Trzy najlepsze przedszkola z największą ilością zgłoszonych uczestników otrzymają BONY PIENIĘŻNE na zakup sprzętu sportowego. Każde dziecko, które weźmie udział w biegu i konkurencjach sportowych otrzyma medal -Certyfikat Sportowca i drobną nagrodę.
   Podczas akcji BIEGNIJMY RAZEM przewidzianych jest wiele innych atrakcji dla dzieci m.in. malowanie twarzy , dmuchańce, konkurencje sportowe itp.
   Po”Biegnijmy Razem” !!!
   Do zobaczenia w niedzielę 21.06.2015 roku na stadionie w Komornikach ul. Jeziorna 3.
   Zapisy w przedszkolach gminnych i przed biegiem.
   Kontakt : Agnieszka Gruszczyńska GOSiR Komorniki tel. 505792837, Justyna Nowak GZI Komorniki tel. 618107726
   regulamin dostępny w załączniku.

 • Dołączone pliki:


  1) Regulamin biegu
  2) Oświadczenie rodzica i dziecka.

  Dołączona galeria:
  Procedura Niebieskie Karty

  2015-05-30

  Tomasz Majewski w dniach 21 i 22 maja 2015r. w ramach Gminnej Kampanii Profilaktycznej „Wychowuję i Szanuję” zrealizował szkolenie dla członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie nt. „Strategii postępowania wobec osób doznających przemocy w rodzinie.” W szkoleniu uczestniczyli również pracownicy socjalni OPS w Komornikach, funkcjonariusze Policji KP w Komornikach, członkowie GKRPA oraz psycholodzy i pedagodzy szkolni. Nasz gość spotkał się również z nauczycielami przedszkoli naszej Gminy, przybliżając im zagadnienie procedury Niebieskie Karty.

 • więcej ...
   Tomasz Majewski - psycholog kliniczny, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Członek Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia. Konsultant Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

 • Dołączona galeria:
  Kolejne spotkanie otwarte!!!

  2015-05-25

  Zapraszamy na spotkanie dla wszystkich zainteresowanych doskonaleniem umiejętności komunikowania się, porozumiewania bez przemocy. Spotkanie poprowadzi p. Agnieszka Pietlicka.

 • więcej ...
   Polecamy również wywiad przeprowadzony przez p. Magdalenę Ferenc z p. Agnieszką Pietlicką w Nowinach lub na stronie GZI (tutaj) w załączniku.

 • Dołączone pliki:


  1) Kolejne spotkanie otwarte!!!

  Dołączona galeria:
  Jesteśmy na FACEBOOKU

  2015-05-05

  Dla facebookowiczów i fanów lajków.

  https://www.facebook.com/pages/Gzi-Komorniki/1584971905096458  Sędzia Anna Maria Wesołowska w Komornikach

  2015-04-30

  Spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską zorganizowała Szkoła Podstawowa w Komornikach. Adresatów spotkania było wielu. Najpierw w grupach wiekowych dla dzieci, potem młodzieży, a na końcu dla wszystkich zainteresowanych dorosłych.

 • więcej ...
   „DZIECKO W ŚWIETLE PRAWA”
   Spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską

   Dnia 14.04.2015r. Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Komornikach odwiedziła znana z serialu telewizyjnego Sędzia Anna Maria Wesołowska. Celem wizyty było zaprezentowanie prelekcji na temat „Dziecko w świetle prawa”. Wykład skierowany został do trzech grup: uczniów klas III-VI i przedstawicieli Gimnazjum w Komornikach, grona pedagogicznego i zaproszonych gości oraz rodziców. Podczas spotkań prelegentka poruszyła tematykę: przemocy, agresji oraz cyberprzemocy. Wśród omówionych zagadnień znalazły się takie jak: wyśmiewanie, bicie, rozbój, niszczenie mienia, demoralizacja czy podrabianie dokumentów. Pani Sędzia omawiając przepisy prawa, powoływała się na własne doświadczenia z sali rozpraw.
   Zachęcała uczniów i nauczycieli do aktywnego włączenia się w edukację prawną poprzez utworzenie w szkole „kącików prawnych”, które mają za zadanie pomagać dzieciom w trudnych sytuacjach. Podczas spotkania z rodzicami uwrażliwiała ich na wyznaczanie dzieciom granic z miłością i szacunkiem, zamiast klapsów i krzyku. Motywowała rodziców do współpracy ze szkołą oraz do interesowania się tym co dzieci robią w wolnym czasie, zwłaszcza w „sieci”.
   W trakcie spotkań z Sędzią Wesołowską słuchacze mieli możliwość zadawania pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi. Po prelekcjach chętni otrzymali autografy od Sędzi Anny Marii Wesołowskiej, jak także można było zakupić książkę/poradnik jej autorstwa pt. „ Bezpieczeństwo młodzieży”.
   Zaproszenie Sędzi Anny Marii Wesołowskiej do naszej Szkoły wpisuje się
   w realizowaną obecnie przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Gminy Komorniki profilaktyczną kampanię społeczną „Wychowuję i Szanuję” , której ideą jest edukowanie i wspieranie osób dorosłych w wychowaniu dzieci w atmosferze miłości
   i szacunku.

 • Dołączona galeria:
  Artykuły w Nowinach Komornickich

  2015-04-25

  Co miesiąc w Nowinach Komornickich pojawiać się będą artykuły związane z wychowaniem, dziećmi, przemocą. Zapraszamy do lektury. Artykuły dostępne są online. Oto linki do marcowego (str. 18-19) i kwietniowego numeru Nowin (str. 21).
  http://www.komorniki.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=1&artykul=907&ark=202&akcja=artykul

  http://www.komorniki.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=1&artykul=927&ark=202&akcja=artykul  Spotkanie z Dyrektorami gminnych przedszkoli i żłobków.

  2015-04-03

  W marcu bieżącego roku w ramach Kampanii odbyło się spotkanie z dyrektorami przedszkoli i żłobków, na których zostały omówione cele i założenia Kampanii. Dyrektorzy przedszkoli i żłobków chętnie zaangażowali się w udział w Kampanii.

  Dołączone pliki:


  1) Spotkanie z Dyrektorami gminnych przedszkoli i żłobków.  Kampania

  2015-04-02

  GZI w Komornikach działa już od kilku lat. W ramach swoich zadań GZI realizuje wsparcie rodzin i ich członków dotkniętych przemocą, podejmuje odpowiednie interwencje i kładzie nacisk na profilaktykę. W tym obszarze podjęte zostały przez zespół prace nad lokalną kampanią społeczną \"Wychowuję i szanuję\".

 • więcej ...
   Profilaktyczna Kampania Społeczna Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Komorniki \"Wychowuję i Szanuję\".
   W kampanii zwracamy się szczególnie do rodziców małych dzieci! Przeciwstawiamy się przemocy w rodzinie!
   Promujemy wychowanie dzieci z miłością i szacunkiem!
   Stawiamy na kontakt z dzieckiem, rozumienie jego uczuć i potrzeb, a także na spędzanie z nim czasu w sposób aktywny, kreatywny, służący zdrowiu!
   Chcemy poprzez nasze działania kierowane do rodziców, dziadków, opiekunów i osób zajmujących się dziećmi z racji wykonywanej pracy ukazać istotę problemu przemocy wobec dziecka. Pragniemy zachęcać ich do podnoszenia kompetencji wychowawczych, szczególnie w zakresie komunikowania się z dzieckiem, uczenia się alternatywnych, wobec kar i nagród, sposobów motywowania dziecka do współpracy. Będziemy pokazywać im pozytywne metody wyznaczania dzieciom granic z szacunkiem i miłością, zamiast bicia, klapsów i krzyku.
   Zamierzamy zaapelować do osób dorosłych, którzy zauważają, że dziecku dzieje się krzywda- do podejmowania stosownych działań! Uważamy bowiem, że reagowanie na sygnały płynące od dziecka, odpowiednia interwencja mogą zmienić los dziecka i jego rodziny, przerwać swoiste błędne koło przemocy.
   W relacji dorosły – dziecko istnieje zagrożenie/ ryzyko wystąpienia przemocy. Wynika to z nierównowagi sił. Dorosły pod każdym względem przewyższa dziecko- jest od niego starszy, większy, silniejszy, mądrzejszy, dojrzalszy emocjonalnie, bardziej świadomy i doświadczony. Jeśli dorosły w sposób intencjonalny wykorzysta tę przewagę (dla osiągnięcia swojego celu/osobistej satysfakcji/ korzyści/ dla zaspokojenia swoich potrzeb), krzywdząc przy tym dziecko i raniąc je psychicznie, bądź fizycznie to mamy do czynienia z przemocą wobec dziecka, naruszania jego prawa do życia w spokoju i bezpieczeństwie.
   W ponad trzyletniej działalności Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie Gminy Komorniki sytuacje krzywdzenia dzieci miały miejsce. Naszym zadaniem jest edukować i wspierać dorosłych w tym obszarze problemów, po to, aby w sposób świadomy wybierali alternatywne wobec przemocy metody wychowawcze.

   Patronat honorowy nad naszą Kampanią objęli: Wójt Gminy Komorniki Jan Broda
   oraz Rada Gminy, natomiast partnerami Kampanii są:
   Ośrodek Pomocy Społecznej w Komornikach
   Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
   Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji
   Gminny Ośrodek Kultury
   Komisariat Policji w Komornikach
   Straż Gminna.
   Do realizacji zadań Kampanii przystąpiły żłobki i przedszkola funkcjonujące na terenie Gminy Komorniki.
   Zaplanowany czas trwania Kampanii to marzec 2015r. - styczeń 2016r.

   Zapraszamy wszystkie osoby, którym jest bliska idea wychowania dziecka w duchu miłości, szacunku i akceptacji do włączenia się w proponowane w ramach Kampanii wydarzenia i działania, do aktywnego w nich uczestniczenia oraz do dyskusji społecznej nt. wychowania bez przemocy.

   Nasze telefony:
   Przewodnicząca Zespołu- Magdalena Ferenc: 61 8108 973
   Vice Przewodnicząca Zespołu- Justyna Nowak: 61 8107726
   Strona na Facebooku: „Wychowuję i szanuję”

 • Dołączona galeria:
  Wykaz instytucji specjalistycznych - tu możesz uzyskać pomoc, gdy dotykają Cię: przemoc, uzależnienia, trudne sytuacje

  2013-01-31

  Każdy z nas może napotkać w życiu taki moment, gdy nieoczekiwanie będzie potrzebować wsparcia, czasem dla samego siebie, czasem dla kogoś bliskiego, niekiedy będzie to osoba, której po prostu chcemy pomóc. Warto pamiętać, że są takie miejsca, tacy specjaliści, do których można się udać i którzy wiedzą jak to zrobić.

 • więcej ...
   POMOC W ZAKRESIE PRZEMOCY W RODZINIE

   Policyjny Telefon Zaufania
   Poznań
   tel. 800 130 334

   Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej
   Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
   ul. Dolne Chyby 10
   62-081 Przeźmierowo
   tel. 061 814 22 71, fax 0 61 8141 717

   Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej
   Punkt Interwencji Kryzysowej
   ul. Niedziałkowskiego 30
   61-578 Poznań
   tel. 061 835 48 65, 061 835 48 66 - całodobowo
   e-mail: pik.poznan@neostrada.pl

   Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej
   Ośrodek Interwencji Kryzysowej
   ul. Botaniczna 2
   60-586 Poznań
   tel. (61) 841 10 12, fax. (61) 847 01 27

   Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej
   NIEBIESKA LINIA
   tel. 61 843 01 01
   Lokalna infolinia dla:
   osób doznających przemocy
   osób stosujących przemoc wobec bliskich
   świadków przemocy domowej

   Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Ośrodku Wspomagania Rodziny
   Ul. Poznańska 91
   62-006 Kobylnica
   tel. (61) 815 18 42, 519 132 300
   e – mail: interwencja.kryzysowa@owr-kobylnica.pl   POZNAŃSKI TELEFON ZAUFANIA
   61 192 88
   lub
   61 835 49 04
   Słuchającymi są doświadczeni lekarze psychiatrzy oraz psychologowie.
   Pomocy udzielają w sytuacjach:
   myśli samobójczych
   problemów zdrowia psychicznego
   problemów społecznych ,samotności

   Niebieska Linia. Centrum Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
   Plac Kolegiacki 12, Poznań
   61 852 22 42 ‎

   Niebieska Linia - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
   Telefon:
   0 801 120 002
   61 864 21 26

   Wsparcie dla kobiet doznających przemocy w rodzinie Wielkopolska fundacja ETOH
   ul. Skibowa 11
   61-312 Poznań
   Tel./fax. 61 821-81-35
   Tel. Kom. 601-780-782
   www.promocja-zdrowia.pl


   POMOC W UZALEŻNIENIACH ALKOHOL NARKOTYKI HAZARD I INNE

   Telefon Zaufania dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin
   ul. Podolańska 45, Poznań
   tel. 61 843 01 01

   Telefon Informacyjny AA
   Al. Marcinkowskiego 24, Poznań
   tel. 61 853 16 16

   Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej
   Telefon Zaufania dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin
   tel. 61 843 01 01

   Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej
   POMARAŃCZOWA LINIA
   tel. 61 843 01 01
   Udzielamy informacji dla rodziców i opiekunów, którzy mają kłopoty wychowawcze z dziećmi pijącymi alkohol i zażywającymi narkotyki
   prowadzimy konsultacje telefoniczne oraz pomoc w dotarciu do specjalistycznych placówek

   Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień
   MONAR
   ul. Grunwaldzka 55/18, 60-352 Poznań
   tel.: 61 868 72 27
   61 867 98 04

   NZOZ Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia
   Poradnia w Luboniu
   ul. Kościuszki 53
   tel/fax: 061 8130 933

   Dzienny Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu
   Św. Marcina 39
   61-806 Poznań
   tel.: 061/ 8536184
   email: osrodekleczenia@hotmail.com

   NZOZ Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia
   Os. Zwycięstwa 108
   61-653 Poznań
   tel.: 061/ 8289993

   NZOZ Poradnia Lecznie Uzależnień i Współuzależnienia
   Litewska 8
   60-605 Poznań
   tel.: 061/ 8484185

   NZOZ "PLAC KOLEGIACKI" Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnień
   Pl. Kolegiacki 12a
   61-841 Poznań
   tel.: 061/ 8528538


   Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia
   Os. Poniatowskie 81
   61-159 Poznań
   tel.: 061/ 8772873
   email: biuro@otuw.poznan.pl

   Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu "WILDA"
   Czwartaków 17
   61-495 Poznań
   tel.: 061/ 8330411
   email: poradnia-wilda@op.pl

   WOTUW - Zakład Leczenia Uzależnień w Charcicach - Przychodnia Odwykowa w Poznaniu
   Małeckiego 11 60-706 Poznań
   tel.: 061/ 8664958
   email: odwykowa@poczta.onet.pl

   Ośrodek Terapii Uzależnienia
   i Współuzależnienia
   "Śródka - Rataje" s.c.
   61-159 Poznań
   Os. Piastowskie 81
   (przeniesiony z ulicy Filipińskiej)
   Tel/Fax: 061 877 28 73
   Tworzymy zespół specjalistów w dziedzinie psychoterapii uzależnień.
   Prowadzimy psychoterapię dla osób uzależnionych od alkoholu,
   hazardu, nikotyny.
   program dla rodzin:
   osób współuzależnionych,
   Dorosłych Dzieci Alkoholików.


   Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu WILDA
   Dworcowa 3, 62-050 Mosina
   Tel.: (61) 833-04-11
   Fax: (61) 833-04-11   POMOC DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

   Młodzieżowy Telefon Zaufania
   Poznań
   tel. 61 192 88

   Gorąca Linia dla Dzieci (zgłaszanie przypadków seksualnego molestowania dzieci)
   ul. Winogrady 142
   Poznań
   Telefon: 61 820 25 52
   Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka
   Ul. Garbary 97/8 (Biuro)
   Ul. Garbary 97/2 (Ośrodek)
   61-757 Poznań
   tel./fax 61 855 22 78

   Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
   800 12 12 12


   POMOC DLA BEZDOMNYCH

   Bezpłatna Infolinia dla Osób Bezdomnych
   Poznań
   tel. 61 987

   Ośrodek dla Bezdomnych Nr 1
   ul. Michałowo 68, 61-314 Poznań
   Telefon: 61 879-82-12

   Dom Readaptacji Społecznej Wielkopolskiego Centrum Pomocy Bliźniemu MARKOT
   Roźnowice 33
   Telefon: 67 26 10 678

   Noclegowania MARKOT
   ul. Darzyborska 10
   Poznań
   Telefon: 61 87 68 838

   Dom Readaptacji Społecznej dla Rodzin Eksmitowanych MARKOT
   ul. Starołecka 36/38
   Poznań
   Telefon: 61 87 93 354

   Dom Samotnej Matki z Dziećmi i Dom Złotej Jesieni
   ul. Wypoczynkowa 4
   Łódź koło Stęszewa
   Telefon: 61 81 34 471

   Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA
   ul. Św. Wincentego 6/7
   Poznań
   Telefon: 61 872 02 86

   Schronisko św. Brata Alberta
   ul. Widłakowa 3
   Poznań
   Telefon: 61 820 64 81


   Dom Charytatywny PRZYSTAŃ
   ul. Kościuszki 132
   Poznań
   Telefon: 61 852 59 37

   Wielkopolski Dom Pomocy Samotnej Matce
   Wiktorowo koło Kostrzyna
   Telefon: 61 819 79 65

   Dom dla Samotnych Matek Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
   ul. Kierska 10
   Kiekrz
   Telefon: 61 842 80 04

   Dom Pomocy Doraźnej Fundacji Bieda SKARBNICA DARÓW
   Plewiska k. Poznania
   Telefon: 507706149 61 855 23 81

   Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej Dla Osób Bezdomnych
   ul. Śniadeckich 12, 60-744 Poznań
   Telefon: 502-830-022, 692 312 704 , 61 825 62 70
   Fax: 61 825 50 47
   bezpłatna infolinia
   Telefon: 19515

   Fundacja Bread of Life Oddział w Poznaniu
   ul. Grunwaldzka 55/6, 60-352 Poznań
   Telefon: 61 861 89 59

 • Dołączone pliki:


  1) Wykaz instytucji specjalistycznych - tu możesz uzyskać pomoc, gdy dotykają Cię: przemoc, uzależnienia, trudne sytuacje  POWIATOWY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE ORAZ OCHRONY OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE NA LATA 2013 – 2017

  2013-01-31

  Zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie są obowiązkiem każdej z gmin. Każda posiadać powinna program, który uwzględnia specyfikę środowiska lokalnego i możliwości określonych działań. Takie obszary wyznaczają również powiaty. Ujmowane są one w odrębnych dokumentach. Oprócz diagnozy zjawiska przemocy i wynikających z niej zdań, zawartych w programie powiatu poznańskiego, możemy tu znaleźć charakterystykę przemocy w rodzinie. Warto poczytać. Zapraszam do lektury.

  Dołączone pliki:


  1) POWIATOWY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE ORAZ OCHRONY OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE NA LATA 2013 – 2017  Wspieranie osób doznających przemocy

  2013-01-26

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Komornikach realizuje działania zmierzające do zintensyfikowania pracy socjalnej z osobami dotkniętymi przemocą domową. Ponadto w naszej Gminie funkcjonuje Punkt Informacji, Wsparcia i Pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Do punktu może udać się każda osoba doświadczająca przemocy, jak i osoba będąca świadkiem przemocy. Pracownik Punktu udziela porad osobiście, nieodpłatnie, z zagwarantowaniem anonimowości.

 • więcej ...
   1 sierpnia 2010 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która nałożyła na samorząd nowe zadania.
   Do zadań własnych gminy w zakresie realizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie należy:

   • prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
   • opracowanie i realizacja programów ochrony ofiar przemocy w rodzinie.
   • prowadzenie gminnych ośrodków wsparcia.


   Ośrodek Pomocy Społecznej w Komornikach koordynuje realizację Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie: ”Zdrowa rodzina przeciwstawia się przemocy”, przyjętego przez Radę Gminy Komorniki na lata 2011 – 2015.

   Celem nadrzędnym programu jest tworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a celem głównym- ograniczenie zjawiska przemocy w rodzinie i skutków jej stosowania.

   W celach szczegółowych programu zawiera się:

   • zmiana postaw mieszkańców wobec przemocy
   • wzrost liczby przeszkolonych osób przygotowanych do pomagania rodzinie z problemem przemocy
   • zwiększenie dostępności pomocy oraz zwiększenie skuteczności działań interwencyjnych
   • podejmowanie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy
   • podnoszenie świadomości społecznej w zakresie zjawiska przemocy i sposobów radzenia sobie z tym problemem

   W ramach realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie zarządzeniem Wójta Gminy Komorniki z dnia 11.07. 2011 r. został powołany Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, skupiający reprezentantów instytucji i podmiotów zajmujących się problematyką przeciwdziałania przemocy domowej.

   W skład tego zespołu weszły następujące osoby:

   • Magdalena Ferenc- przewodnicząca GZI, psycholog OPS w Komornikach
   • Justyna Nowak- z-ca przewodniczącej GZI, pedagog, członek GKRPA
   • Ewelina Skrzypek- sekretarz GZI, pedagog Szkoły Podstawowej w Komornikach
   • Tomasz Biedermann- komendant Komisariatu Policji w Komornikach
   • Andrzej Cierzyński- komendant Straży Gminnej w Komornikach
   • Bartłomiej Czarnecki- starszy strażnik Straży Gminnej w Komornikach
   • Agnieszka Dziabas- pielęgniarka środowiskowo-rodzinna- Indywidualna Praktyka Pielęgniarska
   • Małgorzata Grudzińska- starszy kurator Sądowy Sądu Rejonowego Poznań Grunwald i Jeżyce w Poznaniu
   • Sławomir Jaworski- pedagog Szkoły Podstawowej w Wirach
   • Aleksandra Kruszka- członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
   • Andrzej Stępniak- kurator zawodowy Sądu Rejonowego Poznań Grunwald i Jeżyce w Poznaniu
   • Edyta Tomczak- prokurator Prokuratury Rejonowej Poznań- Grunwald
   • Magdalena Wasilewska- specjalista pracy socjalnej Ośrodka Pomocy Społecznej w Komornikach
   • Katarzyna Zeh- psycholog Gimnazjum w Komornikach


   Do zadań Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie należy:

   • podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, mającym na celu zapobieganie temu zjawisku
   • diagnozowanie zjawiska przemocy w rodzinie
   • inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą
   • opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach
   • rozpowszechnienie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym
   • inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie
   • monitorowanie sytuacji rodzin, w których istnieje zagrożenie występowania przemocy oraz rodzin, w których dochodzi do przemocy
   • prowadzenie dokumentacji podejmowanych działań wobec rodzin,
   w których istnieje problem przemocy

   Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego
   Magdalena Ferenc • CZYM JEST PRZEMOC W RODZINIE?

  2013-01-25

  PRZEMOC W RODZINIE TO KAŻDE ZAMIERZONE I WYKORZYSTUJĄCE PRZEWAGĘ SIŁY DZIAŁANIE LUB ZANIECHANIE DZIAŁANIA WOBEC OSOBY BLISKIEJ, NARUSZAJĄCE JEJ PRAWA I DOBRA OSOBISTE ORAZ POWODUJĄCE CIERPIENIE I SZKODY PSYCHICZNE, FIZYCZNE LUB MATERIALNE.

 • więcej ...
   Jak wykazują badania- osobami stosującymi przemoc w rodzinie najczęściej są mężczyźni ale również występuje ona w zachowaniu kobiet, jak i dorastających dzieci.

   Posługując się w dalszej części tekstu określeniem sprawca przemocy, będę miała na uwadze wszystkich możliwych potencjalnych sprawców przemocy.

   Przemoc w rodzinie charakteryzuje się tym, że:

   •jest intencjonalna- jest zamierzonym, świadomym działaniem sprawcy i ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie sobie osoby krzywdzonej,
   •siły są nierównomierne- w relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą, osoba krzywdzona jest słabsza a sprawca silniejszy,
   •narusza prawa i dobra osobiste- sprawca wykorzystuje przewagę siły, narusza podstawowe prawa osoby przez niego krzywdzonej (np. prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku itp.),
   •powoduje cierpienie i ból – sprawca naraża zdrowie i życie osoby przez siebie krzywdzonej na poważne szkody, doświadczanie bólu i cierpienia, sprawia, że ma ona mniejszą zdolność do samoobrony.

   I. Rodzaje i formy przemocy

   1. Przemoc fizyczna - naruszanie nietykalności fizycznej

   szarpanie, kopanie
   popychanie, krępowanie ruchów
   policzkowanie, ciągnięcie za włosy, duszenie
   przypalanie papierosem, polewanie substancjami żrącymi
   bicie ręką, pięścią, z użyciem przedmiotów
   nie zapewnienie koniecznej pomocy medycznej, bezpieczeństwa

   2. Przemoc psychiczna – naruszenie godności osobistej

   poniżanie, wyśmiewanie
   wyzywanie, ciągłe krytykowanie
   oskarżenie, grożenie, szantażowanie
   ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi
   ograniczenie snu, pożywienia, schronienia
   wmawianie choroby psychicznej

   3. Przemoc seksualna – naruszenie intymności, gwałt
   wymuszanie pożycia seksualnego
   wymuszanie nieakceptowanych zachowań seksualnych
   dotykanie miejsc intymnych bez zgody partnera
   zmuszanie do współżycia z osobami trzecimi

   4. Przemoc ekonomiczna – naruszenie własności

   odmawianie pieniędzy na utrzymanie, odbieranie zarobionych pieniędzy
   kontrolowanie wszystkich wydatków
   zakazywanie podjęcia pracy zarobkowej
   niszczenie rzeczy, kradzież, sprzedawanie wspólnych rzeczy bez uzgodnienia
   zmuszanie do zaciągania kredytów
   uniemożliwienie dostępu do mieszkania, kuchni, łazienki, itp.

   II. Cykle przemocy w rodzinie

   Na cykl przemocy składają się trzy następujące po sobie fazy: faza narastania napięcia, faza ostrej przemocy, faza miodowego miesiąca.

   Faza narastania napięcia

   Pierwsza faza charakteryzuje się narastającą ilością sytuacji konfliktowych oraz wyczuwalnie wzrastającym napięciem w związku. Partner stosujący przemoc staje się drażliwy i podirytowany. Każda sytuacja, czy zachowanie staje się dobrym pretekstem do krytyki, poniżania i wszczęcia awantury.

   Może towarzyszyć temu większe spożycie alkoholu, narkotyków lub innych substancji odurzających. W tej fazie osoba krzywdzona najczęściej chce załagodzić sytuację, przeprasza partnera za swoje zachowanie, stara się spełnić wszystkie życzenia. Żyje w napięciu, zastanawiając się, co może zrobić, aby nie doszło do wybuchu agresji, skrzywdzenia jej i dzieci. Czasem zdarza się, że osoba doznająca przemocy w pewnym momencie sama wywołuje awanturę, po to, żeby “mieć to już za sobą”.


   Faza ostrej przemocy

   W tej fazie następuje kumulacja i wybuch napięcia które narastało w partnerze stosującym przemoc. Zachowanie sprawcy staje się nieprzewidywalne, gwałtowne, często „wpada on w szał”. Każdy drobiazg może być powodem niebezpiecznych zachowań agresywnych, bicia, duszenia, kopania, czy agresji słownej.

   W tym czasie nie ma znaczenia, jak bardzo osoba doznająca przemocy stara się uspokoić partnera, jak bardzo jest przepraszająca, miła, czy też biernie poddaje się stosowanej przemocy. Agresja sprawcy narasta. Po zakończeniu aktu przemocy osoba skrzywdzona jest oszołomiona, zdezorientowana, odczuwa przerażenie, wstyd i bezradność. Sprawca natomiast doznaje ulgi.

   Faza miodowego miesiąca

   Po wybuchu, gdy sprawca przemocy wyładował już swoje emocje stara się naprawić sytuację. Przeprasza partnerkę, żałuje swojego zachowania, obiecuje, że takie zdarzenie już się nie powtórzy, tłumaczy, nie wie, co się z nim stało, szuka zewnętrznych przyczyn swojego zachowania. W tej fazie partner okazuje skruchę, staje się opiekuńczy, ciepły, przynosi kwiaty. Pod wpływem tych zachowań partnerka zaczyna wierzyć, że to był tylko incydent, który już się nie powtórzy. Jeśli wcześniej partnerka złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, w tej fazie może wycofać się z działań prawnych, wierząc że sytuacja przemocy już się nie powtórzy.

   Wraz z upływem czasu faza miodowego miesiąca mija i ponownie zaczyna się faza narastania napięcia do czasu aż dojdzie do fazy ostrej przemocy. Najczęściej zdarza się tak, że przemoc w następnym cyklu jest jeszcze dotkliwsza, gwałtowniejsza. Cykle takie mogą trwać przez wiele lat, przy czym skróceniu ulegają fazy miodowego miesiąca, a wydłużeniu, przy przebieraniu coraz bardziej dramatycznych form i rozmiarów, ulegają fazy napięcia i gwałtownej przemocy.

   Po pewnym czasie faza miodowego miesiąca zanika całkowicie i pozostają tylko dwie fazy- narastania napięcia i ostrej przemocy.

   III. Przemoc jest przestępstwem

   1. Przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna i ekonomiczna oraz zaniedbanie popełnione na osobie najbliższej są przestępstwem ściganym przez prawo.

   Art.207 Kodeksu Karnego

   “( … ) Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny (...) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy (…) do 12 lat.”


   IV. Pomoc dla osób krzywdzonych, doznających przemocy
   w rodzinie:

   Każdy kto doświadcza przemocy może zgłosić się do odpowiednich instytucji takich jak:

   Policja, Prokuratura, Sąd, Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Zdrowia
   i prosić o pomoc.

   Instytucje te mają obowiązek pomocy tej udzielić.

   Osobie dotkniętej przemocą w rodzinie udziela się pomocy, w szczególności
   w formie:

   •poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego rodzinnego

   •interwencji kryzysowej i wsparcia

   •ochrony przed dalszym krzywdzeniem, poprzez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze wspólnie zajmowanego z innymi członkami rodziny mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się z osobą

   •zapewnienia, na żądanie osoby dotkniętej przemocą, bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie

   •badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz wydania zaświadczenia w tym przedmiocie.

   Jeśli doświadczasz przemocy lub w otoczeniu obserwujesz zdarzenia przemocy domowej i nie wiesz, co robić, zgłoś się do:

   Ośrodka Pomocy Społecznej w Komornikach, ul. Stawna 7, tel. 61 8108293,
   budynek Ośrodka Zdrowia w Komornikach, Wejście C, pok. Nr 1
   lub do Punktu Informacji, Wsparcia i Pomocy dla Osób Doznających Przemocy w Rodzinie, budynek Ośrodka Zdrowia w Komornikach,
   Wejście C pok. Nr 6
   Godziny otwarcia Punktu:
   Czwartek- od 15:00 do 17:00 Tel.: 61 810 89 73 • Pierwsze spotkanie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego

  2012-02-29

  W Sali Konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w dniu 27 września 2011r. odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, którego organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Komornikach.

 • więcej ...
   Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie powołanie Zespołu jest obowiązkiem gminy.
   Zespól został powołany Zarządzeniem Wójta Gminy Komorniki Jana Brody.
   W skład dziesięcioosobowego Zespołu weszli przedstawiciele instytucji, których kompetencje obejmują m. in. pomoc osobom indywidualnym i rodzinom dotkniętym problemem przemocy.
   Są to następujące instytucje: Ośrodek Pomocy Społecznej, Policja, Straż Gminna, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Sąd, placówki oświatowe i placówki ochrony zdrowia.

   Zadaniem powołanego Zespołu jest integrowanie i koordynowanie działań przedstawicieli instytucji zaproszonych do uczestnictwa w Zespole, wypracowywanie metod i form pomocy osobom indywidualnym i rodzinom doznającym przemocy, inicjowanie nowych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania przemocy.
   Jako przewodniczącą zespołu wybrano Magdalenę Ferenc, psychologa zatrudnionego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Komornikach oraz w Gminnym Punkcie Pomocy Ofiarom Przemocy. Zastępcą Przewodniczącej została Justyna Nowak -pedagog szkolny w Gimnazjum w Komornikach i członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a Sekretarzem- Ewelina Skrzypek- pedagog szkolny w Szkole Podstawowej w Komornikach.
   Praca Zespołu Interdyscyplinarnego zasadzać się będzie na Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie: „Zdrowa Rodzina Przeciwstawia się Przemocy”, promującym konstruktywne formy radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, w których pojawia się przemoc. Program ten został zatwierdzony w dniu.. przez Radę Gminy Komorniki uchwałą nr w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie.
   Program będzie realizowany w szczególności przez:
   • wprowadzanie procedury Niebieskiej Karty w pracy Policji i Ośrodka Pomocy Społecznej
   • pracę z rodzinami dotkniętymi przemocą metodą zespołów interdyscyplinarnych
   • zapewnienie wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie
   • udzielanie poradnictwa socjalnego, psychologicznego, prawnego dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie
   • podejmowanie działań informacyjno- edukacyjnych skierowanych do społeczności lokalnej
   • organizowanie szkoleń dla specjalistów pracujących z rodziną metodą zespołów interdyscyplinarnych

   Uczestnicy spotkania po złożeniu oświadczenia o zachowaniu poufności informacji i danych uzyskiwanych przy realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie przyjęli Regulamin prac Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego i Grup Roboczych oraz zatwierdzili podstawowe wzory dokumentów niezbędnych w realizacji tejże pracy.

   Podęli również dyskusję na temat współpracy z sędziami, izolowania sprawcy przemocy od ofiary przemocy, wycofywania zgłoszenia o przemocy osób krzywdzonych, bądź świadków przemocy, rozpoznawania przemocy u dzieci we współpracy z pracownikami służby zdrowia.

   Wśród najistotniejszych kwestii do wypracowania przez Zespół ujęto zasady i procedury współpracy poszczególnych służb interweniujących
   w sytuacji zaistnienia przemocy w rodzinie. • GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE główne założenia programu. GPPPw R „Zdrowa rodzina przeciwstawia się przemocy”

  2011-10-29

  Celem nadrzędnym programu jest budowanie Gminnego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie GSPPwR - lokalnej koalicji na rzecz systemowej pomocy osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.

  Cel główny programu to: skuteczna pomoc rodzinie, zmniejszenie skali zjawiska przemocy w rodzinach zamieszkujących Gminę Komorniki

 • więcej ...
   Założenia programu:
   • Promocja idei zdrowo funkcjonującej rodziny
   • Przeciwdziałanie patologizacji rodziny
   • Aktywizowanie i edukowanie członków rodziny w zakresie reagowania na przemoc i przeciwstawiania się jej wszelkim przejawom

   Proponowane w ramach realizacji programu działania (trzy tory działań):

   1. Działania pomocowe, kierowane do rodzin w których występuje przemoc, a w nich:
   • diagnoza -interwencja-wsparcie- terapia
   • edukacja- profilaktyka

   2. Działania z zakresu profilaktyki społecznej
   • edukacja medialna (publikacje, ulotki, plakaty)
   • programy edukacyjno- profilaktyczne adresowane do dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół
   • psychoedukacja dla rodziców, nie tylko dla tych z grupy ryzyka- zagrożonych przemocą, choć dla nich przede wszystkim, organizacja zajęć grupowych, warsztatów rozwijających i podnoszących umiejętności wychowawcze

   3. Działania podnoszące kompetencje członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego (udział w szkoleniach) oraz kompetencje profesjonalistów udzielających pomocy (szkolenia, superwizje)

   Główne zadania wynikające z realizacji programu:
   • Powołanie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego- GZI-
   integrującego i koordynującego działania wszystkich podmiotów zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

   • Powoływanie Grup Roboczych – Gminnych Zespołów Interwencji Kryzysowej- GZIK- które będą udzielać pomocy interdyscyplinarnej na rzecz poprawy sytuacji konkretnej osoby/ rodziny

   • Kontynuowanie procedury „Niebieskiej karty w pracy Policji i OPS

   • Opracowanie, opublikowanie i rozpowszechnianie jasnych, jednoznacznych i skutecznych procedur postępowania w przypadkach ujawnienia przemocy w rodzinie.

   Procedury te będą wypracowywane przez wszystkie podmioty uczestniczące w tworzeniu Gminnego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w ramach spotkań grup roboczych i posiedzeń Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego.   Komorniki, 27 IX 2011r. _______________________________________________________________
   Dokument opracowany na potrzeby I Posiedzenia Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Komorniki

 • Dołączone pliki:


  1) GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PZEMOCY W RODZINIE oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie GPPPw R „Zdrowa rodzina przeciwstawia się przemocy”
  2) GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE główne założenia programu. GPPPw R „Zdrowa rodzina przeciwstawia się przemocy”


 


 

 
Ośrodek Pomocy Społecznejw Komornikach, ul. Stawna 7, 62-052 Komorniki, tel. (61)810-82-93, faks (61)810-89-73

 
Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji